"JAK NIE CZYTAM, JAK CZYTAM"

      Według badań 62% Polaków nie czyta w ciągu roku ani jednej książki. Badania obejmują jednak osoby powyżej 15 roku życia. Młodzież – wbrew stereotypowi – czyta znacznie więcej, co udowodniliśmy

8 czerwca, pokonując szkolny rekord w czytaniu książek.

    W ramach akcji promującej czytelnictwo panie polonistki oraz p. bibliotekarka przygotowały szereg atrakcji, tak, aby czytanie nie kojarzyło się nam z przymusem, lecz było czysta przyjemnością – dziękujemy:-)

 


„PODRÓŻ PO KONTYNENTACh”

WYSTAWA PRZYRODNICZA

Podróż po kontynentach to wystawa przyrodnicza, która przygotowali uczniowie klas VI. Wędrowaliśmy od Antarktydy, przez Afrykę, obie Ameryki, Azję, Australię i Europę. Spotkaliśmy tutaj zabawnego pingwina, białe niedźwiedzie polarne, żyrafę, dwie małpy, słonia, leniwego Fenka i strusia Emu.  Przez dżunglę Amazońską dotarliśmy do wielu ciekawych miejsc w Ameryce Północnej, gdzie podziwialiśmy Wieżę Wolności w Lower Manhattan w Nowym Yorku oraz Golden Gate Bridge nad Złotymi Wrotami w San Francisco. Interesujący był również Mur Chiński oraz Mont Everest w Himalajach. Oprócz tego wiele ciekawych informacji o kontynentach mogliśmy przeczytać na wielobarwnych plakatach. 

Opracowanie: Małgorzata Sobczyk, Grażyna Zawadzka 


„KOCHAM CIĘ, POLSKO”

     27 maja  p. Magdalena Buczel oraz p. Lidia Pelc zorganizowały w naszej szkole turniej „Kocham Cię, Polsko”, który miał uzmysłowić nam jak ważna jest nasza Ojczyzna, szanowanie narodowych symboli

i świętowanie kolejnej rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

     Uczestnicy zmagali się z pytaniami dotyczącymi historii XVIII wieku oraz wiedzy o współczesnej Polsce („Narodowe urodziny”), rozpoznawali na zdjęciach znane postacie historyczne, współczesne, bohaterów

z polskich legend („Kto jest kim?”), śpiewali znane piosenki oraz brali udział w konkurencji „Więcej czy mniej – czyli Polska w liczbach”.

      Fortuna kołem się toczy i tym razem również nas zaskoczyła, ponieważ wszyscy uczestnicy zdobyli

w tym dniu pierwsze miejsce, gratulujemy :-)


ODPOWIEDNIE DAĆ RZECZY SŁOWO

   16 maja w naszej szkole odbyła się VIII edycja Międzyszkolnego Konkursu „Odpowiednie dać rzeczy słowo'', w której gościliśmy 28 szkół podstawowych z całego Wrocławia. Nasze przedsięwzięcie zostało objęte honorowym patronatem Dolnośląskiego Kuratorium Oświaty.

Uczestnicy zmagali się z różnymi trudnościami ortograficznymi, gramatycznymi oraz frazeologicznymi. Laureatami okazali się:

Szkoła Podstawowa nr  10 - I miejsce

Szkoła Podstawowa Optimum– II miejsce

Szkoła Podstawowa nr 109– III miejsce

    Oprócz tego zaproszeni goście mogli obejrzeć występy artystyczne przygotowane przez uczniów naszej szkoły.

    Chcielibyśmy serdecznie pogratulować Natalce Twardowskiej oraz Oliwii Bundyrze za reprezentowanie szkoły oraz zajęcie bardzo wysokich miejsc.

     Dziękujemy wszystkim nauczycielom raz uczniom za pomoc w organizacji konkursu i do zobaczenia

w przyszłym roku.

Opracowała: Hanna Wesołowska, kl. 7b


TOR WYŚCIGÓW KONNYCH - PARTYNICE

W maju, w ramach programu „Szkoła w mieście”, uczniowie klasy 5b uczestniczyli w zajęciach na torze wyścigów konnych. Na Partynicach mieli okazję zobaczyć, jak żyją konie, co jedzą i jak należycie dbać

o zwierzę. Po zajęciach teoretycznych każdy chętny uczeń mógł samodzielnie przejechać się na koniu. 

Opracowanie: Grażyna Zawadzka


„KOCHAM CIĘ, WROCŁAW”

W piątek 18.05.2018r. odbył się międzyszkolny  konkurs wiedzy o Wrocławiu, w którym miałem przyjemność uczestniczyć wraz z kolegami oraz nauczycielką j. polskiego, Panią Magdaleną Buczel.

 Konkurs dostarczył nam niesamowitych wrażeń, oprócz zadań, w których musieliśmy wykazać się wiedzą o stolicy Dolnego Śląska, rozstrzygały się konkurencje sportowe, w których były zawarte ciekawostki

o Wrocławiu. Walka była zacięta, ponieważ wszystkie szkoły były bardzo dobrze przygotowane,

a nagrody warte zachodu :-) Reprezentacja naszej szkoły zajęła 3 miejsce !!! 

Opracował: Mateusz Komarowski, kl. 7b


KONKURS 

1 z 10

20 kwietnia odbyła się pierwsza edycja szkolnego konkursu „Jeden z Dziesięciu” przygotowanego przez p. Magdalenę Buczel, p. A. Chlipałę oraz p. Grażynę Zawadzką. Pytania obejmowały materiał z zakresu wszystkich przedmiotów szkolnych, a także dotyczyły życia naszej szkoły, muzyki, filmu oraz wiedzy ogólnej.

Walka pomiędzy uczestnikami teleturnieju była niezwykle zacięta i bardzo strategiczna😊. Najlepszymi zawodnikami, którzy wykazali się niesamowitą wiedzą okazali się Igor Drobiszewski z klasy 7 b oraz Szymon Pyzik z klasy 5b.

Podczas teleturnieju wszyscy bawili się świetnie i to zarówno uczniowie, jak i nauczyciele. Najlepiej uczymy się i zapamiętujemy poprzez zabawę i to nam się udało, a nasza szkoła może być dumna, że wśród społeczności szkolnej mamy tak wspaniałą, zdolną młodzież.


UKŁAD SŁONECZNY – WYSTAWA

Na lekcjach przyrody uczniowie klas VI zapoznali się z budową Układu Słonecznego. Omówili cechy charakterystyczne poszczególnych planet oraz gwiazd. Podsumowaniem tematyki astronomicznej było wykonanie przestrzennego modelu Układu Słonecznego W maju na korytarzu naszej szkoły można było podziwiać wystawę prac uczniów. Przedstawione modele były wykonane z niezwykłą starannością i dokładnością. Gratulujemy pomysłowości J.

Opracowanie: Grażyna Zawadzka


Wieczór gier

     W klasach starszych Plebiscyt na "Najpopularniejszego Trenera i Sportowca roku" świętowaliśmy nie tylko na sali gimnastycznej.

     Wieczorem odbył się ,,wieczór gier”. Każdy przyniósł ulubioną grę planszową i zaczęliśmy zabawę. Poustawialiśmy stoliki i podobieraliśmy się w grupy, oczywiście z najlepszymi przyjaciółmi. Graliśmy

w najróżniejsze gry, takie jak: Dobble, Scrable, Monopoly, Pędzące Żółwie, Uno, ale nie zabrakło

i karcianych wrażeń - każdy znalazł coś dla siebie. Mieliśmy również możliwość zapoznania się z grami,

z którymi nie mamy styczności na co dzień.

     Oprócz zabawy i integracji miło spędziliśmy czas, pogryzając przekąski i śmiejąc się z kolegami. Uważam, że takie wieczory są potrzebne, a wspólne spędzanie czasu może poprawić relacje między uczniami.

Opracowała: Jagoda Krawczyk, kl. 7a


XI Międzynarodowy Konkurs Ekologiczny

„Sekretne życie zwierzaków domowych”

     19 kwietnia odbyła się uroczysta gala wręczenia nagród laureatom XI Międzynarodowego Konkursu Ekologicznego „Sekretne życie zwierzaków domowych”. Z naszej szkoły w konkursie wzięło udział kilkunastu uczniów z klas IV - VI. Wykonali oni ciekaw prace – maskotki, zdjęcia i kartki z pamiętnika.

     W konkursie dwie prace zostały wyróżnione. Tytuł laureata uzyskali uczniowie klasy 5 B. W kategorii „Mój pupil w obiektywie” III miejsce zajęła Katarzyna Ciszek a w kategorii „Do serca przytul” II lokatę uzyskał Bartłomiej Forszewski.Serdecznie gratulujemy laureatom i życzymy dalszych sukcesów.

Opracowała: Grażyna Zawadzka


WIECZÓR GIER PLANSZOWYCH

To był niezwykle udany wieczór. Spotkaliśmy się, aby wspólnie spędzić wolny czas. Każdy z uczniów przyniósł ciekawą grę. Były gry karciane, strategiczne i logiczne. Podczas rozgrywek towarzyszył nam uśmiech na twarzy, chociaż nie brakowało również zaciętej rywalizacji. Każdy znalazł coś dla siebie.

A na koniec, po ciężkich zmaganiach, przyszedł czas na pizzę :-). Było smacznie i radośnie.

Opracowała: Grażyna Zawadzka


III EDYCJA PROGRAMU EDUKACYJNEGO

LUBELLA INSPIRUJE I EDUKACJE

Czy lekcje przyrody i biologii mogą być ciekawe? Oczywiście, że tak. Jedną z takich lekcji była nauka przygotowywania pysznych i zdrowych posiłków. Zanim jednak uczniowie przystąpili do przygotowywania swoich dań, poznali rolę produktów zbożowych w ich codziennej diecie. Po uzyskaniu niezbędnych wiadomości, pod okiem nauczyciela, przystąpili do przyrządzania sałatek, deserów, dań obiadowych oraz przekąsek. Wszystkie potrawy wyglądały niezwykle apetycznie. Zresztą sami zobaczcie.

Opracowała: Grażyna Zawadzka


Wiosenny Pokaz Talentów

21.03.2018r. odbył się w naszej szkole Wiosenny Pokaz Talentów. Uczniowie klas IV-VII pięknie się do niego przygotowali. Były pokazy wokalne, muzyczne, taneczne, kabaretowe, gimnastyczne. Była recytacja wiersza, pokaz laboratoryjny, opowiadanie o pełnej pasji jeździe na rowerze górskim i wiele, wiele innych. Jury pokazu było zachwycone poziomem umiejętności prezentowanym przez uczniów. Raz po raz pojawiała się plansza: „Rewelacja”. Wszystkie dzieci na zakończenie dostały słodycze i dyplomy uczestnictwa w pokazie dla poszczególnych klas. Z talentem i radośnie przywitaliśmy wiosnę !

Opracowała: Urszula Hoffman-Borowiec


Otwarcie wystawy

,,Skrzydlaci Rycerze Rzeczpospolitej’’

W dniu 19 marca 2018 roku klasę 4,,D’’ odwiedził autor książki pt. ,,Skrzydlaci Rycerze Rzeczpospolitej’’ pan Stanisław Januszewski. Jego obecność związana była z obchodami setnej rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Pan Stanisław Januszewski w bardzo ciekawy sposób opowiadał o historii polskich lotników. Dowiedzieliśmy się wiele interesujących informacji z ich życia, służby wojskowej i lotnictwa. Pan Stanisław bardzo chętnie odpowiadał na nasze pytania. Ta lekcja była bardzo pouczająca. 

Opracowała: Zofia Kwiatkowska, kl. IVd


WARSZTATY CHEMICZNE

14.03.2018 po rekolekcjach uczniowie klasy siódmej "b" brali udział w warsztatach chemicznych. Konstruowali modele cząsteczek związków chemicznych w oparciu o napisane przez siebie wzory strukturalne. Modele cząsteczek po utrwaleniu na zdjęciach zostały skonsumowane przez autorów, gdyż do ich budowy posłużyły żelki. W ten oto sposób uczniowie mogli się przekonać, że chemia uczy i żywi J

Opracowała: Anna Nagórna


DZIEŃ KOBIET W KLASIE 5B

W tym dniu chłopcy o nas pamiętali. Był ogromny prezent :-), różane płatki i piękne kwiaty.

Dziękujemy :-).

 

Opracowała: Grażyna Zawadzka


WYJŚCIE KLASY 5b DO DZIELNICY CZTERECH ŚWIąTYŃ

Opracowała: Grażyna Zawadzka


MIĘDZYKLASOWY TURNIEJ MITOLOGICZNY Z WIZYTĄ NA OLIMPIE

Opracowała: Grażyna Zawadzka


Wystawa kryształów

13 grudnia na przerwach między lekcjami uczniowie klas starszych i młodszych mogli podziwiać prace z chemii uczniów klas siódmych: wyhodowane kryształy z soli kuchennej i cukru oraz plakaty na temat budowy i właściwości  kryształów jonowych. Na wystawie przy sali nr 40 znalazły się najpiękniej uformowane i najciekawsze okazy kryształów. Można było przyjrzeć się im z bliska i w powiększeniu przez lupę, dotknąć a nawet polizać J. Była okazja, aby przekonać się, że sól i cukier w rzeczywistości są bezbarwne. Gratuluję uczniom – autorom kryształów i plakatów oraz dziękuję ochotnikom z klasy 7a za pomoc w zorganizowaniu wystawy oraz za dyżury przy niej. 

Opracowała: Anna Nagórna


Nietypowe lekcje: chemii i fizyki

6 grudnia 2017 roku w klasie 7c miała miejsce nietypowa lekcja chemii: uczniowie klasyfikowali składniki żywności na przykładzie składników ciasta piernikowego i interpretowali zjawiska zachodzące w trakcie pieczenia ciasta jako przemiany fizyczne bądź chemiczne. Siły spoistości i przylegania uczniowie poznawali zdobiąc lukrem pierniki i budując z nich szopki bożonarodzeniowe. Efekty pracy na lekcji można było podziwiać przez 2 tygodnie w gablocie sali 40 a następnie zostały uroczyście skonsumowane na ostatniej lekcji fizyki przed świętami.

Opracowała: Anna Nagórna


Warsztaty na Wydziale chemii

Za nami kolejne zajęcia na Wydziale Chemii UWr w Zakładzie Dydaktyki Chemii. 4.12.2017 r. uczniowie kl.7b i 7c otrzymywali w laboratorium tlen, wodór i tlenek węgla (IV) oraz badali właściwości tych gazów. Były błyski, trzaski i inne efekty towarzyszące reakcjom.

Opracowała: Anna Nagórna


ANDRZEJKI W KLASIE 5b

Opracowała: Grażyna Zawadzka


Lekcja w laboratorium

18.10.17 w środę uczniowie klas siódmych spędzili w 2 godziny lekcyjne w laboratorium dydaktyki chemii Wydziału Chemicznego Uniwersytetu Wrocławskiego. W ramach programu „Szkoła w mieście” uczniowie uczestniczyli w praktycznej lekcji chemii na temat: Zjawisko fizyczne a reakcja chemiczna”. Pracując w parch pod czujnym okiem pracowników uniwersytetu uczniowie samodzielnie wykonywali doświadczenia i opisywali je na kartach pracy.

Opracowała: Anna Nagórna


Latające maszyny

4.10.17 klasy siódme uczestniczyły w zajęciach na temat: „Latające maszyny – drony” zorganizowanych przez dział edukacyjny we Wrocławskim Parku Technologicznym w ramach programu „Szkoła w mieście”. Uczniowie poznali zjawiska fizyczne, które człowiek nauczył się wykorzystywać do wznoszenia w przestworza oraz historię tworzenia maszyn do latania. Mieli okazję do obserwowania prądów powietrza działających na skrzydło samolotu oraz lotu dronem wyposażonym w kamerę.

Opracowała: Anna Nagórna