DZIEŃ DZIECKA

"Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat"

              ~ Janusz Korczak

 

 Dzień Dziecka jest zawsze wyczekiwanym świętem w naszej szkole. Tego dnia na uczniów czekało wiele niespodzianek i zabaw. Odbyły się również zawody sportowe, klasowy piknik oraz wycieczki. Świętowanie sprawiło, że uśmiech nie schodził z dziecięcych twarzy.

opracowanie: Magda Panfil


ZIELONA SZKOŁA DUSZNIKI- ZDRÓJ

     W dniach 11- 13 maja klasy 1a i 1b uczestniczyły w 3 - dniowej wycieczce do Dusznik Zdroju. W czasie pobytu dzieci odbyły wycieczkę do Zieleńca. Z okien Dusznickiej Ciuchci i wieży widokowej podziwiały piękne krajobrazy. Były też w Schronisku pod Muflonem. W Kudowie Zdroju zwiedziły Muzeum Zabawek i brały udział w warsztatach. Wykonały własną, drewnianą zabawkę. Na Zielonej Ścieżce Zdrowia uczniowie ćwiczyli sprawność fizyczną i doskonale współpracowali ze sobą. Dzieci codziennie bawiły się na świeżym powietrzu, grały w piłkę, a wieczorem tańczyły przy dźwiękach muzyki. W piątek szczęśliwie i pełni wrażeń wróciliśmy do Wrocławia.

opracowanie: Wiesława Pająk


Konkurs recytatorski

     Recytowanie wierszy w języku obcym to niełatwe zadanie. Tym bardziej cieszy liczba uczestników Szkolnego Konkursu Recytatorskiego "Poetry for kids" dla uczniów klas I - III , który został rozstrzygnięty 6 maja.

Laureaci:

I. miejsce Stella Kowalska kl. 2A

II. miejsce Filip Markowski kl. 2A

III. miejsce Tymon Hawrylak kl. 3B

Wszyscy uczestnicy zostali wyróżnieni za zaangażowanie.

Serdecznie gratulujemy!


PASOWANIE NA CZYTELNIKA

     29 kwietnia w naszej szkole odbyło się uroczyste Pasowanie na Czytelnika. Było to ważne wydarzenie dla uczniów klas I., bo w tym dniu stali się pełnoprawnymi czytelnikami szkolnej biblioteki. Głównym celem uroczystości było zachęcenie najmłodszych do korzystania ze szkolnej biblioteki. Specjalnie na tę okazję uczniowie klas II wraz z nauczycielami przygotowali (w ramach pracy świetlicy) bajkę o "Jasiu i Małgosi". Były też zagadki o książkowych bohaterach. Na zakończenie uczniowie klas I w obecności Pani dyrektor i Pani bibliotekarki złożyli uroczyste przyrzeczenie, że będą kochać i szanować książki. Na pamiątkę tego wydarzenia nowi, młodzi czytelnicy otrzymali pamiątkowe zakładki.

opracowanie: Iwona Adamska


MIĘDZYKLASOWY KONKURS RECYTATORSKI

"Zdrowo się odżywiaj, aktywnie wypoczywaj"- pod takim hasłem 28 kwietnia w klasach młodszych, uczniowie zaprezentowali swoje talenty w międzyklasowym konkursie recytatorskim. Dzieci deklamowały wiersze, których tematyka nawiązywała do zdrowego odżywiania i aktywności fizycznej. Nie zabrakło utworów Jana Brzechwy, Juliana Tuwima czy nawet Jana Kochanowskiego. Było zabawnie, zdrowo i kolorowo!

 

Poniżej przedstawiamy laureatów konkursu:

 

KLASY I

1 miejsce: Maja Matyjaszczyk - kl.I b

2 miejsce: Hubert Ankudowicz - kl.I a, Dominika Kuros - kl.I a, Bianka Walsh-Burekowska - kl. I b

3 miejsce: Kosma Kurachowski - kl.I b, David Vaskanin - kl.I d

wyróżnienia: Jan Szymarek - kl.I a, Jagoda Andrzejczak - kl. I d, Wojciech Jaszek - kl. I d

 

KLASY II

1 miejsce: Stella Kowalska - kl.II a

2 miejsce: Oliwia Puchała - kl.II b

3 miejsce: Agata Kaczmarek - kl. II a

wyróżnienia: Igor Oleksy - kl. II b, Jan Makowski - kl. II b

 

KLASY III

1 miejsce: Jan Aleksander - kl. III b

2 miejsce: Magdalena Marciniak - kl. III a

3 miejsce: Antoni Pietkiewicz - kl. III b

wyróżnienia: Karolina Pająk - kl. III a, Hanna Siankiewicz - kl. III a

 

opracowanie: Maja Toboła


WYCIECZKA DO WAŁBRZYCHA

     26 kwietnia uczniowie kl. IIA i IIB wzięli udział w jednodniowej wycieczce do Wałbrzycha, która odbyła się w ramach programu „Poznaj Polskę”. Pierwszym miejscem zwiedzania było Muzeum Porcelany – uczniowie mieli możliwość obejrzenia porcelanowych eksponatów , poznania ich historii, wielu ciekawostek, a także technik zdobienia . W drugiej części spotkania, dzieci wzięły udział w warsztatach, podczas których tworzyły figurki z masy porcelanowej. Kolejnym miejscem, które udało się odwiedzić to Stara Kopalnia Centrum Nauki i Sztuki. Uczniowie wzięli udział w zajęciach praktycznych „Szychta fuksów - pierwsza zmiana młodych górników”. Na początku panie przewodnik zapoznały dzieci z etapami przygotowań górnika do pracy, opowiedziały również o codziennych obowiązkach i zwyczajach. Następnie uczniowie obejrzeli ekspozycję muzealną w budynku łaźni i lampowni, nadszybie oraz maszynownię szybu „Julia”. Najbardziej wyczekiwane zadania czekały na uczniów podczas zwiedzania sztolni ćwiczebnej, gdzie każdy uczestnik wcielił się w rolę prawdziwego górnika i wykonywał lekkie górnicze prace. Na zakończenie, po tak atrakcyjnych zajęciach, na uczniów czekał posiłek w restauracji. Wycieczka była bardzo udana, wzbogaciła wiedzę uczniów, dostarczyła wiele radości i niezapomnianych chwil.

opracowanie: Magda Panfil


Dzień Ziemi

    2 kwietnia 2022 roku obchodziliśmy w naszej szkole uroczystości z okazji Międzynarodowego Dnia Ziemi. Uczniowie klasy 2 b i 1 d przygotowali przedstawienie pt. ,, Ziemia u lekarz’’ poświęcone problemom ekologii. Podczas konkursów dzieci mogły się wykazać swoją wiedzą na temat segregacji śmieci. Po akademii odbył się pokaz mody ekologicznej. Ogromne emocje towarzyszyły uczniom podczas prezentowania strojów wykonanych z surowców wtórnych i tworzyw sztucznych. Dzieci i rodzice wykazali się niezwykłą kreatywnością.

opracowanie: Sylwia Łapucha


PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY

     21 marca to każdego roku dzień wyjątkowo radosny. Żegnamy zimę i witamy najpiękniejszą porę roku, czyli wiosnę. W tym roku zauważyliśmy jej nadejście nie tylko w kalendarzu. Przyszła przynosząc słońce i wesoły świergot ptaków. Uczniowie klas 1-3 powitali ją z piosenką na ustach, tanecznym krokiem, przy dźwiękach pięknej muzyki. Jak zawsze było bardzo kolorowo i radośnie!

opracowanie: Maja Toboła

Dzień Kobiet

Dzisiaj dzień piękny, uroczysty!

Taki dzień raz się w roku zdarza,

gdy 8 marca z gwarem wiosny

wytryśnie z kartek kalendarza.

Tak, to wspaniałe, wielkie święto,

więc śpieszą chłopcy i panowie

z bukietem życzeń w barwach kwiatów –

uśmiechnąć się do Wszystkich Kobiet.

~Ryszard Przymus

 

      8 marca uczniowie klas 1-3 wraz z wychowawczyniami obchodzili wyjątkowe święto – Dzień Kobiet. Z tej okazji chłopcy złożyli życzenia i wręczyli dziewczynkom przygotowane upominki. Nie zabrakło również zabaw związanych z Dniem Kobiet. Wspólne świętowanie przyniosło wszystkim dużo radości!

opracowanie: Magda Panfil


WYCIECZKA DO KALEVALI KL.2B

     25 lutego kl. 2b odwiedziła fińską wioskę - Kalevalę, mieszczącą się w samym sercu Karkonoszy. Podczas wycieczki uczniowie wzięli udział w warsztatach , dzięki którym poznali elementy kultury i tradycji Finlandii. Nie zabrakło także rozrywki – dzieci poznały tradycyjne gry fińskie, skosztowały również tradycyjnego słodkiego poczęstunku. W dalszej części uczniowie zwiedzili budowle lapońskie takie jak Domek Muminka, namioty, sauny. Nie zabrakło również zabaw ruchowych na świeżym powietrzu. Największą atrakcją, na którą wszyscy czekali była zabawa z psami husky – Sampo i Kalusem oraz karmienie reniferów. Słoneczna pogoda umożliwiła również rozpalenie ogniska. Po powrocie, uczniowie przygotowali galerię wspomnień z Kalevali i wspólnie dzielili się swoimi wrażeniami. Podsumowując: wycieczka była udana i dostarczyła dzieciom dużo radości!

opracowanie: Magda Panfil


APEL PODSUMOWUJĄCY PIERWSZY SEMESTR NAUKI  W KL. 1-3

     Dnia 24 lutego w naszej szkole odbył się apel podsumowujący pierwszy semestr. W czasie apelu zostały wręczone nagrody za konkursy. Było ich bardzo wiele. Laureaci otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz upominki. Wszystkim serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w nowym semestrze!

opracowanie: Sylwia Łapucha


Bal karnawałowy

    17 lutego w klasach 1-3 odbyła zabawa karnawałowa. Podczas balu, dzieci tańczyły w rytm różnorodnej muzyki oraz brały udział w zabawach i konkursach. Wszyscy mieli kolorowe, piękne przebrania - były więc m.in. księżniczki, wróżki, różne zwierzęta, rycerze, piraci, superbohaterowie, diabełki, postacie z bajek, sportowcy i przedstawiciele różnych zawodów. Zabawa była bardzo udana. Już nie możemy się doczekać kolejnego balu!

opracowanie: Magda Panfil


Walentynki

    14 lutego klasy młodsze powróciły do szkoły po feriach zimowych. Było to niezwykle miłe rozpoczęcie nauki w drugim semestrze, gdyż w tym dniu obchodziliśmy klasowe walentynki. Uczniowie poznawali historię św. Walentego oraz tradycje walentynkowe. W klasach odbywały się quizy walentynkowe, zabawy muzyczno-ruchowe, nie zabrakło również słodkich upominków. Dzieci przygotowały także serduszka i kartki walentynkowe z pozdrowieniami i życzeniami. W tym dniu panował nastrój przepełniony przyjaźnią i życzliwością.

opracowanie: Magda Panfil


Zielona - biała szkoła

     W dniach 6-8 grudnia klasy I a, I b, I d i II a były na zielonej-białej szkole w Dusznikach Zdroju. Już w pierwszy wieczór dzieci odwiedził Mikołaj, który obdarował je prezentami. Kolejne dni przyniosły wiele atrakcji: wizyta w Muzeum Papiernictwa, spacery po Parku Zdrojowym, warsztaty plastyczne, dyskotekę oraz zabawy na śniegu. W drodze powrotnej klasy I d i II a pojechały do Muzeum Zabawek w Kudowie Zdroju. Dla dzieci był to niezapomniany wyjazd pełen radosnych przeżyć. Wszyscy wrócili zadowoleni i uśmiechnięci.


MIKOŁAJKOWY  SPACER

     2 grudnia kl. 2b wzięła udział w „Mikołajkowym Spacerze” po Rynku wraz z przewodnikiem. Podczas spaceru dowiedzieliśmy, które miejsca we Wrocławiu lubi odwiedzać św. Mikołaj i jakie wiążą się z tym zwyczaje. Poznaliśmy także wiele ciekawostek związanych z zabytkami znajdującymi się w sercu Wrocławia. W drugiej części spotkania udaliśmy się do kamieniczki Małgosi, gdzie usłyszeliśmy legendę o św. Mikołaju. Na koniec spotkania uczniowie wrzucili do magicznej skrzynki napisane przez siebie listy, każde dziecko otrzymało także drobny, świąteczny upominek. Wycieczka przeniosła wszystkich w magiczną atmosferę oczekiwania na przybycie św. Mikołaja, ale przede wszystkim na zbliżające się Święta Bożego Narodzenia.

 

opracowanie: Magda Panfil

ANDRZEJKI

Wyśmienita jest zabawa andrzejkowa

we wróżenie,

trzeba jednak je traktować

z lekkim oka przymrużeniem” :)

 

    30 listopada w klasach 1-3 obchodziliśmy andrzejki. Tego dnia, dzieci poznały historię tej starej tradycji ludowej, dowiedziały się także kim był św. Andrzej.

W dalszej części odbyły się długo oczekiwane zabawy i wróżby. Wszyscy gorączkowo czekali na to, by dowiedzieć się, kto jako pierwszy z klasy zmieni stan cywilny, będzie bogaty i komu w życiu się powiedzie. Czas pomiędzy zabawami urozmaicały tańce i wspólnie przygotowany przez dzieci i rodziców poczęstunek. Zabawa była udana i dostarczyła wszystkim uczestnikom wiele radości.

 

opracowanie: Magda Panfil


WARSZTATY PIERNIKOWE

     Jak powstał i skąd pochodzi piernik? Kto niegdyś mógł zostać piernikarzem? Dlaczego piernik w dawnych czasach był sprzedawany w aptekach? To jedne z wielu piernikowych ciekawostek, które poznali uczniowie kl. 2b podczas warsztatów piernikowych. Oprócz teorii była też praktyka: dzieci zapoznały się z dawnymi, drewnianymi formami służącymi do wypieku ciasteczek oraz rozpoznawały po zapachu i wyglądzie przyprawy niezbędne do wykonania pierników. Nie zabrakło także najprzyjemniejszej części: własnoręcznego ozdabiania lukrem. Udekorowane pierniczki prezentowały się wspaniale!

Opracowanie: Magda Panfil


DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

     25 listopada, w naszej szkole, obchodziliśmy Światowy Dzień Pluszowego Misia. Tego dnia, dzieci mogły przynieść do szkoły swojego ulubionego pluszowego przyjaciela. Uczniowie opowiadali o swoich maskotkach, słuchali czytanych przez wychowawców fragmentów książek o niedźwiadkach, oglądali prezentacje multimedialne, wykonywali różne karty pracy i tańczyli razem ze swoimi misiami. Ten dzień wywołał u dzieci wiele uśmiechu i emocji.

opracowanie: Sylwia Łapucha


ŚWIĘTUJEMY NIEPODLEGŁOŚĆ

     10 listopada odbył się w szkole apel z okazji Święta Niepodległości. Uczeń klasy 3 b przeczytał informację na temat odzyskania przez Polskę niepodległości. Potem wspólnie zaśpiewaliśmy hymn Polski. Wszyscy uczniowie mieli przypięte kotyliony, które samodzielnie wykonali.

 

opracowanie: Iwona Adamska


DZIEŃ POSTACI Z BAJEK

     Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek obchodzony jest na całym świecie 5 listopada i to właśnie tego dnia nasza szkoła zamieniła się w niesamowitą krainę bajkowych postaci. Uczniowie nie tylko przybyli przebrani na lekcje, ale też dzielili się opowieściami o swoich ulubionych bajkach, były quizy, konkursy i prace plastyczne nawiązujące tematyką do tego bajkowego dnia. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć!

 

opracowanie: Karolina Paprzycka


"W ZDROWYM CIELE, ZDROWY DUCH"!

     Miesiąc październik, w klsach młodszych, był poświęcony akcji pt. "W zdrowym ciele, zdrowy duch". Celem podjętych działań była edukacja i zachęcenie uczniów do wdrażania zdrowych nawyków żywieniowych oraz codziennej aktywności fizycznej. W ramach akcji, każda z klas uczestniczyła w zajęciach z zakresu profilaktyki prozdrowotnej, które przeprowadziła szkolna pielęgniarka - pani Anna Herbinger. Dzieliliśmy się również sportowymi pasjami, prezentując w klasach ulubione dyscypliny sportu. W ramach podsumowania, uczniowie wzięli udział w konkursie wiedzy o zdrowiu, podczas którego wykazywali się swoimi umiejętnościami.

Pamiętajmy, że "największym bogactwem jest zdrowie"!

 

opracowanie: Magda Panfil


Pasowanie na Ucznia

      Dnia 22 października odbyła się w naszej szkole uroczystość Pasowania na Ucznia. Był to szczególny dzień, który na długo zostanie w pamięci pierwszoklasistów. Dzieci z klas pierwszych oficjalnie zostały przyjęte do grona uczniów Sportowej Szkoły Podstawowej nr 46. W trakcie uroczystości dzieci śpiewały, recytowały wiersze oraz wykazywały się swoją wiedzą o szkole i Polsce. Najważniejszą częścią tego dnia było ślubowanie oraz pasowanie wielkim ołówkiem. Uroczystego pasowania dokonał nasz honorowy gość olimpijczyk Łukasz Krawczuk.

Na pamiątkę tego świątecznego dnia dzieci otrzymały dyplomy oraz szkolne legitymacje.

opracowanie: Iwona Adamska


Spływ pontonowy

     Żywa lekcja przyrody w Parku Krajobrazowym Doliny Baryczy – czy może być coś lepszego? Chyba tylko spływ pontonowy, który w trakcie lekcji czekał na Uczniów klasy 2A. Dzieci otrzymały kapoki i wiosła i pod opieką ratownika płynęli pontonami z Jarnołtowa do Ratynia. Oprócz spływu czekała na nich ścieżka dydaktyczna, a wszystko zakończyło się integracyjnym ogniskiem na przystani. Niesamowita przygoda!

opracowanie: Karolina Paprzycka


Tesla vs Edison

    Ależ było elektryzująco! Klasa 2A wybrała się na spektakl „Tesla vs Edison” do Wrocławskiego Teatru Lalek. Uczniowie podziwiali aktorów w trzymającej w napięciu opowieść o zaciętej rywalizacji dwóch wielkich wynalazców. Niektórym udało się nawet dostać na scenę!

opracowanie: Karolina Paprzycka


DZIEŃ CHŁOPAKA

     Wszystkim naszym chłopcom, tym dużym i małym, życzyłyśmy w tym dniu, aby byli wspaniali. Dużo uśmiechu, szczęścia, radości, wielu sukcesów, ogromu miłości...W atmosferze wspaniałej zabawy 30 września obchodziliśmy Dzień Chłopaka. Były życzenia, prezenty, słodkie poczęstunki,a nawet wycieczki- na Stadion Wrocław oraz do kina. W każdej z klas było tego dnia bardzo wesoło!

 

Opracowanie: Maja Toboła


DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA

     29 września uczniowie klas 1-3 wzięli udział w Ogólnopolskim Dniu Głośnego Czytania. Z tej okazji na dzieci czekało wiele czytelniczych zadań i atrakcji. Uczniowie usłyszeli opowiadanie o chmurce Tosi - bohaterce projektu „Czytam z klasą. Lekturki spod chmurki”, a następnie wspólnie tworzyli jej wizerunek. W tym dniu dzieci odwiedziły szkolną bibliotekę, prezentowały na forum swoje ulubione książki, a klasy 2 i 3 wspólnie czytały znane i lubiane wiersze lub fragmenty książek. Nie zabrakło także prac plastycznych promujących czytelnictwo. Obchody tego dnia potwierdziły, że "czytanie książek to najwspanialsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła”!

 

Opracowanie: Magda Panfil


EKOwarsztaty

     21 września uczniowie klasy 2b uczestniczyli w warsztatach ekologicznych organizowanych przez „Ekosystem” na ternie pobliskiego PSZOKu. Podczas zajęć wspólnie rozmawialiśmy o dobrych nawykach, które powinniśmy wprowadzać w domach, o tym jak dawać rzeczom drugie życie oraz w jaki sposób produkować mniej odpadów. Podsumowując – jak żyć EKO! Oprócz pogadanki, filmów edukacyjnych, udało nam się zwiedzić małe muzeum PSZOKa, zaznajomić z tamtejszym krasnalem Recykliuszem oraz zobaczyć z bliska śmieciarkę. Uczniowie aktywnie uczestniczyli w zajęciach, była to niezwykle ważna i cenna lekcja ekologii.

 

Opracowanie: Magda Panfil


Inauguracja nowego roku szkolnego w klasach pierwszych - 1 września 2021

fot. D. Reus


Inauguracja nowego roku szkolnego w klasach II-III - 1 września 2021

fot. D. Reus