Warsztaty „Design Thinking”

Aby malować, musisz zamknąć oczy i zacząć śpiewać.

(Pablo Picasso)

 

 

      Dnia 9 marca 2020 r. dla szkolnego wolontariatu oraz reprezentantów SU i zespołu teatralnego odbyły się warsztaty „Design Thinking” prowadzone przez pana Dawida Radomskiego. W ramach projektu przedstawiono także działalność Młodzieżowego Sejmiku Dolnośląskiego, o której opowiadał pan Kacper Kudlak i troje „młodzieżowych” radnych.

     Uczniowie mieli okazję pochylić się nad wybranymi sytuacjami problemowymi i znaleźć najlepsze – niekiedy niezwykle kreatywne i nieszablonowe – wyjście. Zastanawiali się, jak efektywnie wykorzystać potencjał swój – i kolegów ze szkoły – aby jeszcze piękniej rozkwitało wspólne działanie, zarówno na terenie szkoły, jak i w środowiskach, w których funkcjonujemy. Poszczególne klasy mogły zobaczyć również, jak wygląda codzienna praca młodych ludzi zaangażowanych w inicjatywy społeczne i zastanowić się, czy sami siebie widzą w takiej roli. Najlepszym podsumowaniem spotkania są słowa prowadzącego – p. Dawida Radomskiego: „Pracowaliśmy intensywnie cały dzień, by spojrzeć na młodzież, na ich rówieśników, z innej perspektywy i znaleźć ich "bóle głowy", ale też nadzieje, potrzeby, pragnienia. Młodzież zdefiniowała wyzwania, ba!, podjęła je i stworzyła prototypy! Obserwujcie ich, bo będzie o nich głośno!”. My również zachęcamy Was do podejmowania własnych, ważnych dla Was wyzwań. Szkolnych i tych pozaszkolnych.

 Agnieszka Boba, Weronika Chlipała, Dominika Janowicz

– koordynatorki projektu

 

 

     Rozmawialiśmy o tym, jak polepszyć pracę naszego wolontariatu, aby lepiej pomagać ludziom. Najciekawsza była burza mózgów! Każdy – jak coś wymyślił, nieważne czy to miało sens, czy nie – pisał to na karteczce samoprzylepnej i przyklejał na jedną wielką kartkę. Później, na podstawie tych pomysłów, tworzyliśmy projekty, np. jak ułatwić sobie naukę lub jak przygotować obóz, na którym można bardziej zintegrować się z rodziną lub przyjaciółmi. Na koniec stworzyliśmy plan, aby przez 2 miesiące spróbować wprowadzić te pomysły w życie, ale na razie chyba to niemożliwe ;).

     Myślę, że warsztaty były bardzo interesujące, ponieważ mogliśmy wykazać się swoją kreatywnością... i nie tylko :). Może następnym razem będzie więcej ciekawych pomysłów i uda nam się je wcielić w życie?

 

Alicja Maciejewska, kl. 6D


Z wizytą u Sióstr Elżbietanek

     Dnia 17 grudnia 2019 r. szkolny wolontariat, wraz z naszą opiekunką, panią Agnieszką Bobą, kolejny raz wybrał się do Sióstr Elżbietanek, by pomagać w przygotowaniu posiłku dla osób potrzebujących. Na miejscu, po modlitwie i śniadaniu, rozpoczęłyśmy pracę. Podzieliłyśmy się na dwie grupy. Pierwsza grupa robiła kanapki, a następnie rozdawała je przybyłym. Druga kroiła warzywa potrzebne na obiad, a także zabezpieczyła zapasy (co prawda starczy

na nie za długo, ale to zawsze kropla w morzu potrzeb;)). Towarzyszyło nam mnóstwo emocji – od radości i śmiechu do smutku i żalu.

    Łatwo nie było, ale świadomość, że pomagamy bliźnim, dodawała nam siły. Mamy nadzieję, że w 2020 r. potrzebującym pomoże większe grono. Zapraszamy Was do wspólnego działania :)

 Alicja Maciejewska kl.6d


Bądźmy życzliwi

Dwudziesty pierwszy listopada – Dzień Życzliwości. To właśnie tego dnia ludzie są dla siebie wyjątkowo mili, mówią sobie życzliwe słowa i zachowują się, jakby zło nie istniało. Ten specjalny dzień motywuje wszystkich do wzajemnej pomocy.

 

W naszej szkole przedostatni listopadowy tydzień (bo tak długo świętowaliśmy 😊)
i wcześniejsze przygotowania do niego były dość intensywne dla wolontariatu. Już bowiem miesiąc przed Dniem Życzliwości zaczęła się ciężka praca. Na samym początku zrobiłyśmy burzę mózgów, każdy rzucał pomysł, jak możemy wywołać uśmiech na twarzach uczniów i nauczycieli, a potem wybierałyśmy te najciekawsze - było ich mnóstwo… Niestety nie wszystkie udało nam się wcielić w życie, ale za to mamy zaplecze działań na rok następny… szkoda, że już bez nas – ósmoklasistek 😉.

 

Pierwszym zrealizowanym pomysłem były „Słoneczka dobroci”. Wycięłyśmy żółte słoneczka, a na ich promykach wypisałyśmy życzliwe hasła, np. „Śpiesz się kochać ludzi”, „Uśmiechnij się”… . Przygotowałyśmy odpowiednią liczbę słoneczek, tak, by można było przykleić je na każde drzwi.

 

Następnym  zadaniem było narysowanie "Przyjaznych drzew" i wycięcie róznokolorowych listków. Wyrosną one już na wiosnę, a każdy z nas będzie mógł umieścić na nich przyjazne „szkolne myśli”, abyśmy już przy samym wejściu do szkoły mogli się uśmiechnąć na ich widok.

 

Udało nam się również stworzyć quiz „Jak bardzo życzliwy jesteś?”. Link do niego wydrukowałyśmy w chmurkach i rozwiesiłyśmy je po całej szkole, aby każdy, kto przechodził obok, mógł sprawdzić, jak bardzo jest życzliwy. Ciekawe, ile osób odważyło się na ten krok 😉.

 

Samorząd Szkolny tego dnia także nie próżnował. Członkowie Samorządu przygotowali plakaty i przy wejściu rozdawali cukierki. Zrobili też serca dla każdego z nauczycieli, by sprawić im radość.

 

Takie dni są bardzo ważne, bo właśnie dzięki małym, serdecznym gestom możemy szerzyć życzliwość.

 

 

 

Amelia Nikołajewska-Wszołek, kl. 8b

 


Podziel się ciepłem w zimie

     W listopadzie szkolny wolontariat zorganizował akcję "Podziel się ciepłem w zimie". Naszym celem było zgromadzenie ciepłej odzieży, obuwia, kocy - wszystkiego, co mogłyby ogrzać najbardziej potrzebujących w chłodne zimowe dni. Udało nam się zgromadzić tak dużo ubrań (w najróżniejszych rozmiarach i kolorach), że do pomocy przy ich dzieleniu zaprosiliśmy klasę 6d.Serdecznie dziękujemy wszystkim za zaangażowanie!

 

Dobre Duszki z SSP 46

 


Niedziela misyjna

     W niedzielę 6 października 2019 r. w kościele na Piasku w ramach wolontariatu szkolnego i we współpracy z Salezjańskim Wolontariatem Misyjnym z Wrocławia zbierałyśmy fundusze dla szkoły głuchoniemych w Indiach. To był mój pierwszy udział w zbiórce charytatywnej w wolontariacie. Myślałam, że będę się wstydzić prosić o pieniądze, ale cel i myśl, że robię coś ważnego, pomogły mi. Bardzo mi się podobało.

Emilka Tomala



SPOTKANIE Z AFRYKĄ


"Świąteczna Paka dla naszego Dzieciaka"

Po raz kolejny w tym roku w naszej szkole odbyła się akcja "Świąteczna Paka dla naszego Dzieciaka". Zbiórka miała na celu pomoc uczniom, naszym koleżankom i kolegom, którzy tego wsparcia i życzliwości potrzebują. Przynosiliśmy zarówno słodycze, środki czystości, jak i artykuły użytku domowego – słowem wszystko, co w tym świątecznym czasie może się przydać😊 Uczniowie „46-tki” bardzo się zaangażowali i wspólnie udało nam się zebrać dużo prezentów. Paczki wraz z uśmiechami dotarły do naszych Dzieciaków tuż przed świętami. Za otwartość dziękujemy!

Opracowała: Piotr Góralski, kl. 6b

 


Niezwykłe spotkanie

4 grudnia nasz szkolny wolontariat, wraz z panią Iwoną Bigosińską i panią Agnieszką Chlipałą, wybrał się do sióstr Elżbietanek, aby pomóc im w przygotowaniu posiłku dla ubogich.

Na początku pomodliliśmy się i wszyscy razem zjedliśmy wspólne, jednoczące śniadanie. Następnie, gdy już byliśmy w pełni sił, zabraliśmy się do pracy. Siostra rozdzieliła obowiązki, aby każdy dokładnie wiedział, jakie ma zadanie. Niektórzy przygotowywali kanapki, inni je pakowali, kolejni rozdawali, a jeszcze inni zmywali naczynia. Podczas pracy nie tylko pomagaliśmy bliźnim,
ale i świetnie się bawiliśmy. Dowiedzieliśmy się, jak wygląda praca dla potrzebujących i poznaliśmy przemiłe siostry. Ostatecznie udało nam się przygotować sporo kanapek (siostra Salomea powiedziała,  że wystarczy ich także na następny dzień
😊) i rozdać je ubogim.

Jesteśmy szczęśliwi, że mogliśmy nie tylko pomóc, ale i spotkać niezwykle wartościowych ludzi.

Opracowała: Natalia Garyga, kl. 6b


PREZENT DLA DOMU POMOCY

W DZIERŻONIOWIE

W listopadzie i grudniu na zajęciach wolontariatu szkolnego robiliśmy świąteczne aniołki, które miały stać się miłym podarunkiem dla podopiecznych Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego Zgromadzenia Sióstr św. Elżbiety w Dzierżoniowie. Byliśmy dobrze przygotowani, ponieważ mieliśmy kilka pomysłów na ich wykonanie. Nasze aniołki były robione z białych i kolorowych kartek. Po paru spotkaniach, na których tworzyliśmy ozdoby, zgromadziliśmy ich już dość sporo. Prezent z okazji Świąt Bożego Narodzenia, choć robiony dla innych, stał się także prezentem dla nas – okazaliśmy się zgraną i współpracującą grupą.

Opracowała: Aleksandra Szłapa, kl. 6b


 

21 listopada obchodzony jest jako

Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień,

dzień dobrych uczynków i pozytywnych emocji.

W naszej szkole, w Dzień Życzliwości, członkowie wolontariatu rozdawali wszystkim uczniom z klas 4-7 krasnoludki z motywującymi hasłami, tzw. Życzliwki. Każdy mógł wylosować dobrą myśl na „rozweselenie” dnia. Osoby rozdające krasnoludki same miały na głowach krasnoludkowe czapki, co jeszcze bardziej umilało czas spędzony na przerwach. Wolontariusze zorganizowali także drugą akcję, która miała na celu uświadomienie każdemu, że jesteśmy ważni dla siebie nawzajem. Przedsięwzięcie polegało na tym, że w całej szkole zostały ukryte emotikony z wesołymi uśmiechami. Uczniowie, którzy znaleźli buźki, przekazywali je innym osobom, co wywoływało uśmiech na twarzach obdarowanych. Hasło brzmiało: „Znajdź uśmiech- podaruj go komuś- pozwól innym się uśmiechnąć” :-) Uśmiechu nie brakowało!

Dzień Życzliwości to święto, podczas którego obdarowujemy się serdecznością i gestami sympatii, ale nie powinniśmy jej okazywać tylko w ten jeden dzień. Codziennie obdarzajmy innych wsparciem i dobrą energią. Pewnie zastanawiacie się, jak okazywać życzliwość wobec ludzi, których nawet nie znamy,

ale uwierzcie mi, że czasami wystarczy zwykły uśmiech,

aby umilić komuś dzień. Oczekujmy życzliwości, ale także okazujmy ją innym.

Z wyrazami serdeczności,

Natalia Garyga, kl. 6b