"O DIABEŁKU, KTÓRY ODWAŻYŁ SIĘ ŚMIAĆ" W WYKONANIU KL. V B - 25 MARCA 2024 R.

    Pierwszy dzień rekolekcji wielkopostnych rozpoczął się przedstawieniem teatralnym w wykonaniu klasy Vb. Dowiedzieliśmy się, że aniołowie chcą pomóc ludziom, a bój o piękno ludzkiej duszy nie jest łatwy. Z treścią przedstawienia korespondowała nauka rekolekcyjna, którą wygłosił ksiądz Adrian Sroka uczący religii w naszej szkole.


"O diabełku, który odważył się śmiać" w wykonaniu kl. V b - 24 marca 2024 r.

     Przedpremierowy występ uczniów klasy Vb miał miejsce w niedzielę 24 marca 2024 r. Zaproszeni rodzice mogli zobaczyć zmagania sił dobra z siłami zła o serca i dusze ludzi. Scenariusz przedstawienia powstał na podstawie książki ks. Mieczysława Malińskiego "O diabełku, który odważył się śmiać". Iście brawurowy występ bardzo się wszystkim podobał. Dobry prognostyk przed poniedziałkowym spektaklem dla szkoły.


Konkurs recytatorski

     „Niektórzy lubią poezję”- tak pisała Wisława Szymborska. Nasi uczniowie udowodnili, że niektórzy lubią ją nawet bardzo. 21 lutego odbyła się kolejna edycja konkursu recytatorskiego „Księżyc w misce”, w którym wzięło udział 20 uczniów z klas 4-8. Recytatorzy, pomimo tremy, podarowali nam chwilę zachwytu

nad pięknem poezji.

Jury wyłoniło następujących zwycięzców:

I miejsce:

Stella Kowalska (4a)

II miejsce:

Nel Księżuk (6b)

Oliwia Puchała (4b)

Kajetan Bogulski (4a)

III miejsce:

Agata Kaczmarek (4b)

Tymon Hawrylak (5a)

wyróżnienie:

Dawid Bordulak (8c)

Maja Bielczakowska (7d)

Szymon Owczarek (8b)

Gratulujemy sukcesów i życzymy wytrwałości w rozwijaniu poetyckich talentów.

Panie Polonistki


Wydarzenia - podsumowanie

     9 stycznia udaliśmy się z jasełkami do Domu Opieki Społecznej na Maślicach. Kiedy dotarliśmy na miejsce, przywitały nas bardzo miłe panie i powiedziały, gdzie mamy się przebrać. Nasz występ zrobił duże wrażenie na mieszkańcach, co bardzo nas ucieszyło. Na zakończenie wszyscy śpiewaliśmy kolędy, a co niektórzy śpiewali je w języku migowym. Nie zabrakło też smakołyków, które umiliły wspólny czas. Mamy nadzieję, że to nie ostatnie nasze spotkanie :)

klasa 4b

Jasełka - 22 grudnia 2023


Szkolny przegląd kolęd - 21 grudnia 2023


Jesienne newsy - zapraszamy na film


Witamy na Olimpie


Tabliczka mnożenia na wesoło

     17 listopada uczniowie naszej szkoły przeżywali radosne i edukacyjne chwile z okazji XIII Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia. Ta coroczna lekcja matematyki była pełna wspólnych zabaw i konkursów, a nasi matematyczni eksperci dzielili się ciekawymi i alternatywnymi metodami mnożenia. Obchody Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia pozostawiły po sobie wiele pozytywnych wrażeń i przyczyniły się do rozwijania umiejętności matematycznych.

opracowanie: Monika Czekaj


Akcja charytatywna

     Dyrekcja oraz Nauczyciele SP nr 46 we Wrocławiu zapraszają do udziału w corocznej akcji pomocy zwierzętom znajdującym się pod opieką Wrocławskiego Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt.

W tym roku zbieramy:

- środki czystości (środki do mycia wszelkiego typu),

- dobrej jakości karmę dla psów i kotów,

- koce, ręczniki (używane, ale wyprane),

- obroże, smycze, kagańce, zabawki dla zwierząt (np. piłki, myszki dla kotów, szarpaki),

drapaki dla kotów,

- przysmaki.

Czekamy na Was do 12.01.24 r.

Rzeczy można zostawić w sali 47 i 49 lub na dyżurce.

Pamiętajcie o podpisaniu się, otrzymacie punkty z zachowania za udział w akcji charytatywnej!


Szkolny Konkurs Pięknego Czytania

     Cześć, mam na imię Oliwia i jestem uczennicą klasy 4b. Chciałabym Wam opowiedzieć, jak było na konkursie pięknego czytania, który odbył się 7 listopada. W konkursie wzięło udział aż 18 uczniów z klas 4-8, a hasło, które towarzyszyło nam od samego początku, brzmiało: ,,Ja nie czytam, ja PIĘKNIE czytam!”. Zanim każdy z nas zaprezentował przygotowany przez siebie fragment, musieliśmy zmierzyć się z jeszcze jednym zadaniem – opowiedzieć, dlaczego właśnie ten utwór wybraliśmy. A repertuar naprawdę był różnorodny. Jury – pani Agnieszka Boba i pani Weronika Chlipała – nie miało łatwego zadania, ale ostatecznie wyniki wyglądają następująco:

 

I miejsce zajęła Stella Kowalska;

 

II miejsce zajęli Martyna Wilaszek oraz Marek Krawczyk;

 

III miejsce zajęli Agata Kaczmarek oraz Nel Księżuk;

 

wyróżnienia dostali Oliwia Puchała i Kajetan Bogulski.

 

Polecam Wam wziąć udział tej czytelniczej rywalizacji za rok, bo atmosfera była bardzo miła, a konkurs sam w sobie jest bardzo ciekawy.

opracowanie: Agnieszka Boba


Poczet Polskich Świętych

     Listopad to bardzo nastrojowy miesiąc. Nie mamy tu na myśli jedynie jesiennej aury. Przede wszystkim to czas, kiedy myślimy o tych, którzy odeszli, a zostawili trwały ślad w naszym życiu. Myślimy o tych, którzy dokonali wspaniałych czynów – dla naszej ojczyzny i świata. Myślimy o tych, którzy uczą nas, jak celebrować codzienność. Myślimy także o tych, którzy już niebo zdobyli– swoją postawą i odpowiedzią na Boże wezwania i wyzwania.

    W tym roku z pomocą przeżywania świąt Wszystkich Świętych i Wspomnienia Wszystkich Zmarłych przyszło nam Centrum Kultury Chrześcijańskiej w Kłodzku, które przygotowało piękną wystawę pt. „Poczet Polskich Świętych”. Pomysłodawcą tej ekspozycji jest pan Janusz Laska (koordynator Centrum), a realizacji podjęła się pani Malwina Karp (kłodzka artystka młodej generacji plastyków).

     Na korytarzu szkolnym mogliśmy podziwiać wystawę składającą się „z namalowanych w planie amerykańskim portretów polskich świętych i błogosławionych” (byli to m.in. kardynał Stefan Wyszyński, siostra Faustyna Helena Kowalska, ojciec Maksymilian Maria Kolbe, ksiądz Jerzy Popiełuszko, papież Jan Paweł II czy Karolina Kózkówna). Dodatkowo pod każdym obrazem umieszczone zostały krótkie notki biograficzne przybliżające nam sylwetki tych wybitnych Polaków. Zdobytą w ten sposób wiedzę mogliśmy ugruntować i sprawdzić, rozwiązując krzyżówkę. Jej zakończenie dla niektórych okazało się bardzo słodkie, zatem najbardziej wytrwałym gratulujemy!

    W naszej podróży za świętością nie zabrakło stanowiska „świętych atrybutów”, gdzie odkrywaliśmy, do którego z patronów biec po pomoc! Wsłuchując się zaś w słowa słynnej piosenki Arki Noego „Taki duży, taki mały…”, sami mieliśmy okazję wcielić się – JUŻ DZIŚ – w postać Świętego. Musimy przecież pamiętać, że taką możliwość ma na co dzień każdy z nas! I tego sobie życzmy.

opracowanie: Agnieszka Boba


Relacja z projektu – makieta Akademii pana Kleksa i Nangijala

     Klasy 4 a i 4 b miały w październiku okazję zapoznać się chyba z najbardziej osobliwą historią o szkole – była to „Akademia pana Kleksa”. Wydaje nam się, że niejeden z naszych uczniów chciałby sam zostać adeptem tej placówki, przecież: „Nigdzie chyba chłopcy nie uczą się tak chętnie, jak w Akademii pana Kleksa. Przede wszystkim nigdy nie wiadomo, co pan Kleks danego dnia wymyśli, a po wtóre – wszystko, czego się uczymy, jest ogromnie ciekawe i zabawne”. Natomiast klasa 6d, po zapoznaniu się z niezwykłymi przestrzeniami Nangijali, próbowała towarzyszyć Braciom Lwie Serce w pokonaniu zła czyhającego na mieszkańców Doliny Dzikich Róż.

     Aby choć przez chwilę wejść w atmosferę i koloryt omawianych lektur, uczniowie mieli przygotować makiety Akademii pana Kleksa i Nangijali. Pomysłodawczyniami projektu były nasze panie od języka polskiego, Pani Agnieszka Boba i pani Weronika Chlipała. Każdy uczeń na wykonanie swojej pracy poświęcił dużo czasu, energii i kartonu. W sumie przygotowaliśmy około czterdziestu makiet. Każda była inna, ale wszystkie bardzo ładne i pomysłowe. Nasze prace można było podziwiać na szkolnym korytarzu przy sali numer 14. Kto nie widział, niech żałuje!

opracowanie: Agnieszka Boba


Druga edycja Szkolnego Teleturnieju Familiada

     W piątek, 13.10.2023 r., świętowaliśmy w naszej szkole Dzień Edukacji Narodowej. Chcieliśmy uczynić ten dzień wyjątkowym, dlatego zaprosiliśmy Rodziny Nauczycieli i Rodziny Uczniów do rywalizacji. Te dwa przenikające się na co dzień światy stanęły do walki i wzięły udział w Szkolnym Teleturnieju Familiada. Kto wygrał? Nie jest to najważniejsze pytanie. Czy było wesoło i emocjonująco? Na pewno. Niektóre pytania, tym bardziej odpowiedzi, okazały się niełatwe i zaskakujące. Nie zabrakło też żartów opowiadanych przez czwarto- i piątoklasistki przygotowane przez panią Agnieszkę Bobę. Prowadzący, uczniowe z klasy 6 d,  razem z panią Weroniką Chlipałą, naszą polonistką, sprawili radość całej społeczności szkolnej. Wszystko to oczywiście w iście teleturniejowej atmosferze za sprawą dekoracji pani Agnieszki Wołczyńskiej. Mamy nadzieję, że za rok również w ten sposób uczcimy to piękne święto!

fot.: A. Wołczyńska


Wycieczki szkolne z okazji XXVI Dolnośląskiego Festiwalu Nauki

     16 i 17.09.2023 chętni uczniowie klas siódmych i ósmych wzięli udział w terenowej grze termowizyjnej zorganizowanej przez koło naukowe Energy loop z Wydziału Inżynierii Środowiska. Było ciepło i o cieple, a w namiocie nawet gorąco ;). Uczniowie zapoznali się z zasadą działania i przykładami zastosowania kamer termowizyjnych. Wykonali zadania uczące ochrony środowiska i poznali teren Kampusu Politechniki Wrocławskiej.

     18.09.2023 r. klasa 8a dowiedziała się jak działają światłowody, co i jak należy zrobić, aby je połączyć. Następnie uczniowie uczestniczyli w warsztatach: „Którędy płynie ciepło?”. Wstęp do budowy sieci teleinformatycznych i centralnego ogrzewania zaliczony na Politechnice Wrocławskiej!

    20.09.2023 r. klasa 8c udała się na Wydział Elektroniki, Fotoniki i Mikrosystemów. Uczniowie poznali zjawisko przewodzenia prądu przez specjalnie spreparowane farby i tajniki wykonania nadruku na koszulce techniką sitodruku. Badali od czego zależy rezystancja takich nadruków. Na pamiątkę ozdobiliśmy sobie koszulki nadrukami przygotowanymi przez koło naukowe Nanosens, zajmujące się noszoną elektroniką. Następnie w kolejnym laboratorium 8c wyobrażała sobie fascynujący świat nanocząstek. Uczniowie badali roztwory z nanocząstkami złota i srebra przy pomocy spektrofotometru UV-Vis.

    W tym samym dniu klasa 8b udała się na Wydział Elektroniki, Fotoniki i Mikrosystemów. Uczniowie zobaczyli, gdzie i w jakich warunkach powstają elementy wykorzystywane w mikroelektronice takie jak tranzystor, dioda lub czujnik. Bez nich nie działałyby nasze telefony, komputery, suszarki itp. Uczniowie korzystali z mikroskopu elektronowego i sprzętu laboratoryjnego, który na co dzień służy do pracy naukowcom.

Opracowała: Anna Nagórna


DFN - mikroelektronika na własne oczy - 20 września 2023

     Zapraszamy do zapoznania się ze światem mikroelektroniki – światem tworzenia przyrządów, które mimo że są bardzo, bardzo małe zawładnęły naszym światem, ponieważ znajdują się we wszystkich urządzeniach elektronicznych takich jak komputery, laptopy, telefony komórkowe, a nawet suszarki do włosów… Poznaj tajemnice jak i gdzie powstaje tranzystor, czujnik czy dioda! To nie takie proste – dlatego ciekawe! Pokażemy podstawowe zasady wytwarzania, omówimy technologie i pozwolimy zobaczyć to, co „wyprodukowaliśmy”.

     Z zaproszenia Wydziału Elektroniki, Fotoniki i Mikrosystemów, PWr skorzystała klasa VIIIb.


DFN w SSP 46

     14.09.2023 r. w czwartek w Sportowej Szkole Podstawowej nr 46 odbyły się warsztaty w ramach XXVI Dolnośląskiego Festiwalu Nauki. Uczniowie klas 8b, 7b, 8c i 7d uczestniczyli w zajęciach prowadzonych przez naukowców z Wydziału Chemii i z Wydziału Elektrycznego Politechniki Wrocławskiej oraz Instytutu Immunologii i Terapii Doświadczalnej PAN. Na warsztatach udało się uczniom własnoręcznie wyizolować DNA pomidora, przeprowadzić barwne reakcje z kwasami i zasadami oraz otrzymać prąd z ogórka! To wydarzenie zachęca do nauki i daje możliwość zapoznania się z najnowszymi osiągnięciami z dziedzin, którymi zajmują się spotykający z nami naukowcy. Już czekamy na kolejne pokazy interaktywne w szkole z DFN.

Szkolny koordynator: Anna Nagórna


Narodowe Czytanie

     15 września kolejny raz wzięliśmy udział w akcji Narodowego Czytania. Lekturą przyświecającą tegorocznej osłonie był utwór Elizy Orzeszkowej pt. „Nad Niemnem”.

     Na początku wysłuchaliśmy fragmentu listu Prezydenta Andrzeja Dudy skierowanego do uczestników akcji. Następnie usłyszeliśmy legendę o Janie i Cecylii przeczytaną przez przedstawicieli szkolnej społeczności (nauczycieli języka polskiego oraz uczniów klas 4-8). Wszystko to odbywało się w towarzystwie pięknych krajobrazów polskiej wsi wyświetlanych w tle oraz muzyki z filmu pt. „Nad Niemnem”. Na koniec chętni uczniowie wzięli udział w nadniemeńskim quizie ze słodkimi nagrodami. Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w naszą akcję poprzez strój rodem z powieści Orzeszkowej.

 


Uroczyste rozpoczęcie nowego roku szkolnego - 4 września 2023


Msza św. na rozpoczęcie nowego roku szkolnego - 4 września 2023