Zakończenie klas ósmych - 18 czerwca 2019


Rycerskie potyczki

     04.06.19 r. odbyła się długo oczekiwana wycieczka klas integracyjnych (III c, IV c, V c, VI c, VII c, VIII c – z pp. wychowawczyniami oraz p. R. Żurawskim) do Grodźca, gdzie usytuowany jest majestatyczny zamek z XII w. Mieliśmy okazję poznać nie tylko jego historię w ciągu minionych wieków, ale także na żywo uczestniczyć w miniturnieju rycerskim, w którym dwaj mężowie w pełnym uzbrojeniu popisywali się walką wręcz. Poznaliśmy także legendy związane z tym miejscem.

     Ciekawostką jest to, że budowla (złożona z zamku głównego i przedzamcza) powstała na wulkanicznym stożku o wysokości 389m n.p.m. Niektórzy z nas musieli trochę się natrudzić, aby wejść na szczyt, jednak nikt nie marudził i nie narzekał. Za to po przybyciu na miejsce mogliśmy delektować się wspaniałym widokiem na lasy i łąki.

     Wszyscy mieliśmy tego dnia humor i dobre samopoczucie, do czego na pewno przyczyniła się też piękna, słoneczna pogoda. Nasz wspólny wyjazd dał nam wiele wrażeń i możliwość poznania kolegów z innych klas. Już mamy plany wojaży na przyszły rok! Na razie to tajemnica.

 opracowanie: K. Sikora


Chemiczne doświadczenia


Ciekawa lekcja fizyki

      21 maja odwiedził nas w szkole pan dr Jędrzej Szelc - specjalista od termowizji. Przeprowadził zajęcia z fizyki dla klasy 8b i 8c. Uczniowie trakcie tych lekcji poznali zasadę działania kamery termowizyjnej i jej zastosowania. Pan Jędrzej wykorzystując możliwości swojej kamery przypomniał uczniom na czym polega przekazywanie ciepła, jak energia mechaniczna może zamienić się na energię wewnętrzną i wiele innych zagadnień omawianych w trakcie lekcji fizyki. Serdecznie dziękujemy Panu dr Jędrzejowi Szelcowi za ciekawy pokaz!

Opracowała: Anna Nagórna


Wycieczka do Warszawy

We wtorek 7 maja 2019 roku uczniowie z Samorządu Uczniowskiego razem z nauczycielami wybrali się na wycieczkę do Warszawy. Dzięki uprzejmości Pana posła Przemysława Czarneckiego, który zaprosił nas, mogliśmy ciekawie spędzić czas. Główną atrakcją było zwiedzanie sejmu. Wszyscy byliśmy tam po raz pierwszy i niesamowicie zaintrygowało nas zwiedzanie tego miejsca. Później zjedliśmy obiad w restauracji, w której widzieliśmy wiele znanych postaci ze świata polityki. Spacerowaliśmy ulicami Warszawy, słuchając opowieści Pana Waldemara Kopackiego, który opowiadał o zabytkach, m.in. o warszawskiej Syrence, Barbakanie czy Grobie Nieznanego Żołnierza.

Ta wycieczka, będąca podsumowaniem rocznej pracy samorządu, była świetnym pomysłem i z pewnością niesamowitym przeżyciem dla każdego ucznia.

Kornelia Ryznar i Iga Drobiszewska

 


Odpowiednie dać rzeczy słowo 15.05.2019

fot. D. Reus


Warsztaty chemiczne

     26 marca 2019 uczniowie klasy 7 c mieli bardzo udany dzień: po wyjątkowo krótkiej lekcji matematyki udali się na warsztaty: najpierw chemiczne na Wydziale Chemii Uniwersytetu Wrocławskiego, a następnie piernikowe do Piernikarni Wrocławskiej przy ul. Kurzy Targ.

     W laboratorium siódmoklasiści pod kierunkiem pracowników Zakładu Dydaktyki Chemii nauczyli się sporządzać i rozróżniać roztwory (właściwy, koloidowy i zawiesinę) oraz obserwowali ciekawe efekty towarzyszące rozpuszczaniu substancji (solwatochromizm, wydzielanie lub pochłanianie energii).

     Na warsztatach w piernikarni uczniowie poznali skład najpyszniejszych w okolicy pierników, ugniatali na nie ciasto, pędzelkowali formy, wypełniali je ciastem, wykrawali surowe pierniki, zdobili upieczone pierniki i ze smakiem je zjadali. W identyfikacji przypraw wchodzących w skład pierników 7 c okazała się wyśmienita.

 opracowanie: Anna Nagórna


Szyjemy misie!


Na fizyce o Termowizji - 2 lutego 2019

      Klasa 7 „b” uczestniczyła w wyjątkowej lekcji fizyki.  Dzięki uprzejmości pana Jędrzeja Szelca uczniowie zobaczyli jak działa kamera termowizyjna i dowiedzieli się do czego można ją wykorzystać. Nasz gość w ciekawy sposób zaprezentował zjawiska, którym towarzyszy emisja ciepła i uświadomił nam jak praktyczną nauką jest fizyka. Dziękujemy panu Jędrzejowi za lekcję i zapraszamy ponownie!

 

opracowanie: Anna Nagórna

 


Warsztaty Chemiczne - 9 lutego 2019

      Klasa 7 „b” udała się na warsztaty chemiczne na Wydział Chemii Uniwersytetu Wrocławskiego. Uczniowie na zajęciach wykonali cykl doświadczeń polegających na sporządzeniu roztworów. Badali od czego zależy proces rozpuszczania, poznali rodzaje roztworów i ciekawe zjawisko solwatochromizmu.

 opracowanie: Anna Nagórna

 


Szkolny przegląd kolęd

klasy IV-VI

fot. D. Reus

kl. VII-VIII

fot. D. Reus i P. Bielas


Turniej piłki Siatkowej - Księża, Rodzice, Nauczyciele - 14 grudnia 2018

fot. D. Reus

Warsztaty chemiczne

     20 listopada klasy 8a, 8b i 8c wzięły udział w warsztatach na Wydziale Chemii Uniwersytetu Wrocławskiego pt.: „Metody otrzymywania soli”. Uczniowie pracowali w parach wykonując zgodnie z instrukcją szereg doświadczeń, których produktami były sole. Pracownicy Zakładu Dydaktyki Chemii omówili z naszymi uczniami obserwacje i wnioski z doświadczeń. Taka lekcja chemii to cenne doświadczenie.

opracowanie: Anna Nagórna


Dzień na Olimpie -26 listopada 2018

fot. D. Reus


Rodzinna Corrida Ortograficzna

     W poniedziałek 29.10.2018 wraz z moją drużyną braliśmy udział w świetnej zabawie polonistycznej. Moją rodzinę reprezentowali: ciocia Ewa i brat Maciek (absolwent naszej szkoły) oraz ja. Na starcie spotkało się 11 takich drużyn.

    Pierwszy etap to pisemne dyktando. Było dość trudne, ale wspólnymi siłami daliśmy radę. Przeszliśmy nawet do następnego etapu, w którym były trzy nietypowe zadania ortograficzne. Troszkę nerwów pojawiło się w naszej drużynie. Chyba najbardziej stres udzielił się mnie. Ogłoszenie uczestników następnej tury było dla nas miłym zaskoczeniem. Dostaliśmy się do najlepszej piątki!

    Przyszedł czas na małą przerwę, mogliśmy napić się herbaty, kawy, soków i zjeść coś słodkiego, a najważniejsze – trochę się rozluźnić. Wszyscy uczestnicy byli w dobrych humorach, ale widać było, że każdy chce dostać się do finału. Podczas tego etapu też musieliśmy wykazać się umiejętnościami dobrej współpracy – trzeba było odgadnąć „przyrodniczy” termin z trudnością ortograficzną, który wylosowała dana rodzina. Było dość ciężko i tylko drużyna mojej koleżanki Zosi odgadła prawidłowo dwa hasła.

    W przerwie przed ogłoszeniem wyników uczniowie naszej szkoły zaprezentowali program artystyczny. Nareszcie nadszedł moment, na który wszyscy czekaliśmy z niecierpliwością. Jury ogłosiło wyniki.

I miejsce - drużyna Mai i Mileny Muszyńskich

II miejsce - drużyna Zosi Kwiatkowskiej

III miejsce - drużyna Zosi Firli

IV miejsce - drużyny Mai Sankowskiej i Bartka Godzika

    Moja drużyna bardzo ucieszyła się z zajęcia drugiego miejsca i otrzymanych nagród. Była to dla nas ogromna niespodzianka. Biorąc udział w tym konkursie, chcieliśmy się po prostu dobrze bawić. Myślę, że większość uczestników też się dobrze bawiła. Dziękujemy za zorganizowanie tych rodzinnych zmagań i polecamy wszystkim, aby wzięli udział w następnej edycji.

Zosia Kwiatkowska, kl. 5d

fot. D. Reus


Szkolny konkurs piosenki patriotycznej

    W piątek, 26 października w naszej szkole odbył się Konkurs Piosenki Patriotycznej, w którym wystartowało 10 uczestników z klas IV-VIII. Był on jednym z elementów realizowanego w szkole projektu z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

 Wykonawcy:

Maksymilian Olejniczak IVb

 Gabrysia Sompel VIa

 Aleksandra Winiarz VIa

 Maksymilian Żabski VIa

 Maria Hrycyk VIIa

 Karolina Marek VIIIa

 Karolina Miażdżyk VIIIb

 Hanna Wesołowska VIIIb

 Weronika Szczygieł VIIIb

 Wojciech Granowski VIIIb

 

W skład jury weszli nauczyciele uczący historii i muzyki pani Agnieszka Ferenc-Horodecka, pan Radosław Żurawski, pan Waldemar Kopacki i pan Jakub Biernacki.

 Uczniowie wykonali następujące piosenki: Czerwone maki na Monte Casino, Rota, Pałacyk Michla, O mój rozmarynie, Piechota, Legiony. Poziom wokalny i językowy występujących, jak zgodnie stwierdzili jurorzy, był bardzo wysoki. Cieszymy się, że młodzież chętnie uczestniczy w takich przedsięwzięciach, szczególnie z tak ważnej okazji.

Wyniki konkursu będą ogłoszone 9 listopada.

 

Agnieszka Ferenc-Horodecka

fot. J. Biernacki


Konkurs czytelniczy „Jak nie czytam – jak czytam”

      27 września 2018 r. w naszej szkole odbył się konkurs czytelniczy „Jak nie czytam – jak czytam”. Koordynatorami przedsięwzięcia były panie polonistki - p. W. Chlipała oraz p. A. Demeńczuk. Na czwartej godz. lekcyjnej do sali 21 przybyło piętnaścioro uczniów z klas IV-VI. Każdy z nich w sposób intrygujący zaprezentował fragment ulubionej lektury. Uczniowie doskonale poradzili sobie z zadaniem, wcielając się w postacie swoich idoli książkowych. Nie brakowało przygód Koziołka Matołka, Mikołajka, Oskara z książki „Oskar i pani Róża” czy Harrego Pottera i wielu innych fascynujących postaci. Komisja konkursowa oceniała uczestników, biorąc pod uwagę: dykcję, intonację, dialogi zawarte w tekście, wybór interesującej lektury. Jury w składzie: p. W. Chlipała, p. A. Demeńczuk i p. Urszula Hoffman-Borowiec, po dwóch godz. lekcyjnych, ogłosiło następujący werdykt:

 

I miejsce otrzymała Pola Szymańska z kl. 6b;

 

II miejsce zdobyła Natalia Bakalarz z kl. 5b;

 

III miejsce przypadało Maksymilianowi Żabskiemu z kl. 6a.

 

Wszystkim uczestnikom gratulujemy i dziękujemy za udział w konkursie!

opracowanie: Alina Demeńczuk


Wystawa skał i Minerałów w naszej szkole

Uczniowie klas ósmych przygotowali w październiku wystawę skał i minerałów w oparciu o swoje zbiory i informacje zdobyte samodzielnie, lub przy pomocy pracowników Muzeum Geologicznego. Wystawa zachęcała innych uczniów, aby baczniej przyglądać się, po czym chodzimy i  skarbom, które kryje w sobie Ziemia. Uczniowie uatrakcyjnili wystawę samodzielnie wykonanymi planszami edukacyjnymi na temat geologii, minerałów, skał i składu skorupy ziemskiej.

 

Łukasz Banaś,  Jagoda Krawczyk z kl. 8a  i Piotr Jarocki z kl.8b przeprowadzili w oparciu o wystawę prelekcję dla klasy szóstej - świetnie się spisali w roli prowadzących zajęcia.

 

opracowanie: Anna Nagórna

fot. D. Reus


Zbiórka makulatury - podsumowanie

Od 17.09 do 4.10.2018 prowadziliśmy w szkole zbiórkę makulatury. Efekty to: 1450 kg papieru, który zamiast na śmietnik trafił do ponownego wykorzystania (zostaną z niego wyprodukowane m.in. gazety, ręczniki papierowe, opakowania) oraz porządek na półkach.  Dodatkową korzyścią jest 217,50 zł, które otrzyma Samorząd Uczniowski od firmy zajmującej się skupem surowców wtórnych.

 

Ocaliliśmy około 25 drzew!

 

opracowanie: Anna Nagórna


Koło chemiczno - fizyczne

     Pierwsze praktyczne zajęcia koła chemiczno-fizycznego odbyły się 27.09.18. Ugotowaliśmy smaczną i zdrową zupę brokułową, a przy tym poznaliśmy wartości odżywcze jej składników, policzyliśmy energię potrzebną do przygotowania potrawy i jej koszt, oraz omówiliśmy zjawiska fizyczne i przemiany chemiczne towarzyszące gotowaniu. Nauka od kuchni może być ciekawa!

     Jeśli są uczniowie klas siódmych lub ósmych zainteresowani uczęszczaniem na koło, to zapraszam - mogę przyjąć jeszcze 4 osoby.

opracowanie: Anna Nagórna


Warsztaty geologiczne

     Tym razem 28 września klasa 8a wzięła udział warsztatach geologicznych organizowanych przez Muzeum Geologiczne Uniwersytetu Wrocławskiego w ramach programu „Szkoła w mieście”. Po zajęciach udaliśmy się na lody do słynącej ze smaku i jakości „Romy”. W ten sposób uczciliśmy zbliżający się Dzień Chłopaka oraz piękny początek jesieni.

opracowanie: Anna Nagórna


DNF

     21.09.2018 uczniowie klas 8b i 8c uczestniczyli w wykładzie z pokazami przygotowanym przez doktora i studentów Wydziału Podstawowych Problemów Techniki. Na wykładzie również nie zabrakło podstawowych problemów technicznych. Wykład był zatytułowany: „Nietrywialne pomysły na wykorzystanie zjawisk fizycznych w życiu codziennym”. Poznaliśmy na nim przykłady zastosowania płytek drukowanych ARDUINO (m. in. włączają oświetlenie uliczne, gdy spadnie natężenie światła dziennego). Dowiedzieliśmy się również jak latać szybowcem wykorzystując prądy konwekcyjne w powietrzu.

     Następnie obejrzeliśmy wystawę fotografii naukowej w dwóch częściach. W budynku D 21 obejrzeliśmy zdjęcia wykonane przy pomocy mikroskopu powiększającego obraz kilkadziesiąt tysięcy razy i fotografie ciekawych brył architektonicznych. Natomiast na ulicy Oławskiej oglądaliśmy zdjęcia zabytkowych budynków przemysłowych Dolnego Śląska.

    Pogoda nam dopisała, więc przespacerowaliśmy się przez Park Słowackiego, a niektórzy podjęli wyzwanie polegające na wykonaniu kilku „pompek” na jednym z najbardziej uczęszczanych deptaków Wrocławia.

     XXI Dolnośląski Festiwal Nauki trwa, więc jeszcze niejedno ciekawe wyjście przed nami!

opracowanie: Anna Nagórna


Warsztaty geologiczne

     14 i 17 września 2018 r. klasy 8c i 8b uczestniczyły w bardzo interesujących warsztatach w Muzeum Geologicznym Uniwersytetu Wrocławskiego, w ramach programu „Szkoła w mieście”. Po teoretycznym wstępie na temat geologii jako nauki skał i minerałów, uczniowie uczyli się rozpoznawać minerały badając ich twardość, barwę, reaktywność z kwasem, a nawet smak. Dowiedzieli się m.in. jak rozpoznać rodzime złoto od „złota głupców”, czyli pirytu oraz do woli oblizywali słone kryształy halitu.

     Serdecznie polecam zajęcia młodym odkrywcom tajemnic ukrytych w skorupie ziemskiej!

opracowanie: Anna Nagórna


Inauguracja nowego roku szkolnego 2018/19 - 3 września

fot. D. Reus