Dyktando


Zaczytani


Wielkie Patrzenie


Alfik - wyniki

Download
ALFIK WYNIKI.pdf
Adobe Acrobat Document 222.8 KB

Festiwal bajkopisarzy

     Ośrodek Działań Twórczych „Światowid” we Wrocławiu zaprasza Uczniów Szkół Podstawowych (klasy IV-VI) do udziału w X Festiwalu Bajkopisarzy „Piernikowa Chata”.

 - Etap pierwszy - obejmuje napisanie baśni na podany poniżej temat (są trzy do wyboru).

 - Etap drugi - udział w nim biorą laureaci pierwszego etapu (10 osób), których zadaniem jest przygotowanie scenicznej prezentacji swojej konkursowej baśni i wykonanie jej podczas uroczystej gali.

 Tematy do wyboru:

 

1. Lustereczko powiedz przecie….

     Zła królowa z baśni o Śnieżce i krasnoludkach w magicznym lustrze szukała potwierdzenia o swojej urodzie i wyjątkowości. O czym jeszcze Twoim zdaniem może mówić nam lustrzane odbicie? Patrzymy w lustro i…? Widzimy siebie, ale bardziej swoje wady czy zalety, a może przyszłość lub przeszłość? Napisz baśń, która w ciekawy sposób wykorzystuje motyw czarodziejskiego lustra, jak i spoglądania w siebie i innych.

 

2. Przyjaciel w podróży

     To temat dla miłośników niezwykłych przygód, które przytrafiają się w podróży. Podróż bywa metaforą życia, stąd motyw podróży bardzo często pojawia się w baśniach. Bohaterowie wyruszają z domu w poszukiwaniu kwiatu paproci, żywej wody (lekarstwa), by pokonać panujące zło, czy uratować księżniczkę. Zwykle ujawnia się też jakiś przyjaciel, który radą lub swoim podarunkiem sprawia, że nasz bohater osiąga swój cel, ale też nowe doświadczenia płynące z wędrówki pomagają mu się stać zupełnie innym człowiekiem – mądrzejszym, wrażliwszym, szczęśliwszym. Napisz baśń, której akcja rozgrywa się w podróży, a bohater przeżywa jakąś ważną przemianę.

 

3. Nowe szaty starych baśni – Baśń o Złotej Kaczce, Smok Wawelski

     Trzecie zadanie konkursowe jest dla miłośników klasycznych historii lub antybaśni – tym razem proponujemy Wam legendarne opowieści powiązane z polskimi stolicami – Warszawą i Krakowem. Wybierzcie którąś spośród nich i napiszcie ją od nowa - po swojemu! W stosunku do wybranej opowieści możecie zmieniać jej charakter i wygląd bohaterów, wprowadzać nowe postacie, stwórzcie nowy kostium starej bajki tak, by stała się dla Was bardziej atrakcyjna i przekonująca.

 Informacje organizacyjne:

- W nagłówku tekstu powinien znaleźć się tytuł baśni, realizowany w pracy temat oraz imię i nazwisko uczestnika, numer klasy i numer szkoły.

- Tekst konkursowy w formie elektronicznej należy przesłać pani polonistce do 10 lutego.


Międzyklasowy Turniej Mitologiczny dla klas 5 "Z wizytą na Olimpie"


Wieczór filmowy

     16 grudnia o godzinie 16.30 w Sportowej Szkole Podstawowej nr 46 im. Polskich 0limpijczyków odbył się wieczór filmowy. Uczniowie naszej szkoły mieli możliwość uczestniczenia w takim wydarzeniu po raz pierwszy. Pomysłodawczyniami i organizatorkami były dwie nauczycielki języka polskiego, Pani Agnieszka Chlipała i Pani Dominika Janowicz, oraz nasza wychowawczyni – Pani Iwona Bigosińska.

     Wszyscy widzowie mogli przynieść ze sobą koce, poduszki i różne smakołyki oraz coś do picia. Seans odbył się w miłej i przyjemnej atmosferze, a uroku dodał zmrok za oknami. W ten wieczór korytarz szkolny zamienił się w prawdziwą salę kinową.

     W szkole odbył się seans filmu pt. „Mój Biegun” w reżyserii Marcina Głowackiego. Główną rolę, czyli Jaśka Melę, zagrał Marcin Musiał. W rolach rodziców zobaczyliśmy Bartłomieja Topę i Magdalenę Walach.

    Film opowiada prawdziwą historię Jana Meli, tj. najmłodszego i niepełnosprawnego zdobywcy dwóch biegunów Ziemi. Zanim jednak bohater dokonał tych wielkich czynów, jego rodzina doświadczyła całej serii nieszczęść. Film przedstawia właśnie te smutne wydarzenia z życia chłopca i jego bliskich, którzy przeżyli tragiczną śmierć brata Janka – Piotrusia, a później ciężki wypadek Jaśka, który przez nieroztropność został porażony prądem. Konsekwencją tego była amputacja dwóch kończyn i bolesna oraz długotrwała rehabilitacja.

     Ta smutna historia dla niektórych może równać się z barkiem sensu życia i poddaniem się, ale nie to jest przesłanką filmu. Reżyser chciał pokazać, że trzeba zawsze trwać w swoich planach i marzeniach, nie poddawać się w trudnych chwilach. Wspierać innych w takich sytuacjach, bo razem można wiele zdziałać. A przede wszystkim – aby pokonywać swoje słabości i zamieniać je w zwycięstwa. Tego właśnie uczy nas ten film. Nie poddawajmy się nigdy, bo życie jest piękne.

     Historia przedstawiona w filmie, choć smutna, była dla nas dobrą lekcją wychowawczą i uczy, żeby nigdy nie tracić nadziei. Myślę, że wszyscy byli zadowoleni z tak zorganizowanego wieczoru, który na długo pozostanie w naszej pamięci. Miło będzie taki wieczór powtórzyć jeszcze raz….

 Bartosz Cegielski kl. V B


Młodzieżowy Dom Kultury Wrocław – Krzyki zaprasza do wzięcia udziału w konkursie poetyckim „Weź słowo do ręki”.

Zasady i warunki konkursu:

- należy nadesłać 3 niepublikowane wiersze, każdy podpisany godłem (pseudonimem),

- tematyka utworów jest dowolna,

- oceny prac konkursowych dokona profesjonalne jury pod przewodnictwem wrocławskiej poetki, Ewy Sonnenberg,

 

- utwory w wersji elektronicznej należy dostarczyć pani polonistce do 5 stycznia 2017 r.


„PROZ- owanie na zawołanie”

 7 grudnia 2016 r. odbyła się II edycja konkursu recytatorskiego „PROZ-owanie na zawołanie”, podczas którego uczniowie zaprezentowali wybrany przez siebie fragment utworu prozatorskiego. Występy wyróżniał znakomity dobór tekstów oraz bardzo wysoki, wyrównany poziom.

 Oto wyniki krasomówczych zmagań:

 

 I MIEJSCE Natalia Garyga (kl. 5b)

 Gabriela Sionek (kl. 4b)

 

II MIEJSCE Natalia Piekoszewska (kl. 6b)

Łukasz Banaś (kl. 6a)

 

III MIEJSCE Natalia Twardowska (kl. 5b)

Igor Drobiszewski (kl. 6a)

 

WYRÓŻNIENIE:

Maja Gawlik (kl. 6a)

Helena Owczarzak (kl. 5b)

Pola Szymańska (kl. 4b)

Kornelia Ryznar (kl. 5a)

Amelia Salloum (kl. 5b)

Julia Sanetra (kl. 6a)

Katarzyna Ciszek (kl. 4b)

 

Gratulujemy!:)



IV EDYCJA MIĘDZYSZKOLNEGO KONKURSU LITERACKO - PLASTYCZNEGO  „JESTEM AUTOREM    I EDYTOREM KSIĄŻKI”

WYMOGI KONKURSOWE:

1.  Uczestnik konkursu tworzy książkę własnego autorstwa, zarówno w warstwie literackiej, jak i edytorsko – plastycznej w dowolnym formacie.

2.  Książka może mieć charakter tomiku poetyckiego, w którym autor zamieści 6 wierszy lub stanowić formę prozatorską, w której uczestnik konkursu umieści 3 opowiadania związane z motywem MARZEŃ.

3.  Plagiat (skopiowanie cudzego utworu) dyskwalifikuje daną pracę.

4.  Od strony edytorsko- plastycznej książka może być wykonana dowolną techniką, ale z uwzględnieniem materiałów trwałych, niekruszących się.

5.  Książki będą oceniane pod względem warstwy literackiej, edytorskiej i plastycznej.

6.  Praca powinna zawierać prawidłowo zaplanowaną stronę tytułową (tytuł, imię i nazwisko autora).

7.  Jury będzie brało pod uwagę oryginalność ujęcia tematu, poprawność i bogactwo języka.

8.  Termin dostarczenia pracy konkursowej w formie książki upływa 22 grudnia 2016 r.


kapcie, laczki...


alfik humanistyczny


konkurs recytatorski